Škótsko zdolalo v slovenskej skupine Česko 1:0

15.10.2020 Celý región

Glasgow 14. októbra (TASR) - Škótska futbalová reprezentácia zvýšila svoj náskok na čele "slovenskej" 2. skupiny B-divízie Ligy národov 2020/2021. V stredajšom domácom stretnutí 4. kola zdolala Česko 1:0 vďaka gólu Ryana Frasera v úvode zápasu a vedie s desiatimi bodmi. Česko na druhom mieste má šesť bodov, na tretej priečke figuruje Izrael, ktorý uspel na Slovensku 3:2.

4. kolo LN 2020/2021, B-divízia, 2. skupina:

Glasgow

Škótsko - Česko 1:0
(1:0)
Gól: 6. Fraser. Rozhodoval: Zwayer (Nem.), ŽK: Dykes, Marshall - Bořil

Škótsko: Marshall - McTominay, Gallagher, Considine - O'Donnell, Jack, McGinn (79. Paterson), McGregor, Taylor (79. Hanlon) - Dykes (65. McBurnie), Fraser (70. McLean)
ČR: Vaclík - Coufal, Kúdela, Čelůstka (20. Hovorka), Bořil - Masopust (65. Poznar), Souček, Darida, Král (77. Kadeřábek), Provod (65. Ševčík) - Vydra (77. Rabušic)

V glasgowskom Hampden Parku sa hralo o prvé miesto v tabuľke. V úvodnom vzájomnom súboji uspeli Škóti a dobre vstúpili aj do domácej "odvety". Do vedenia sa dostali už v 6. minúte, keď vybojovali loptu na súperovej polovici, Dykes vysunul nabiehajúceho Frasera a ten zakončil po zemi popri českom brankárovi Vaclíkovi. Hostí postihli rovnako ako v septembrovom asociačnom termíne problémy s koronavírusom, na lavičke musel hlavného trénera Jaroslava Šilhavého zastúpiť asistent Jiří Chytrý. Jeho zverenci mali v 23. minúte obrovskú šancu na vyrovnanie, ale Vydra po centri netrafil zblízka škótsku bránku. Ten istý hráč neskôr prišiel o loptu a domáci založili rýchly protiútok, dopredu sa vyrútil Fraser a z hranice šestnástky prestrelil bránku. Po zmene strán nepochodili v príležitostiach Vydra s Masopustom a neskôr vo vyložených možnostiach ani Král a Souček. V závere McBurnie trafil konštrukciu bránky a hoci nepridal poistku, Škótsko zdolalo Česko aj druhýkrát v tejto edícii LN.

Fínsko zdolalo Írsko, Lukaku vystrieľal víťazstvo na Islande

Bratislava 14. októbra (TASR) - V stredajšom stretnutí 4. kola futbalovej Ligy národov 2020/2021 zvíťazili majstri sveta Francúzi v Záhrebe nad Chorvátskom 2:1 v repríze finále MS 2018. O triumfe "Les Bleus" rozhodli góly Antoinea Griezmanna a Kyliana Mbappeho, Chorvátom nestačil presný zásah Nikolu Vlašiča. V druhom súboji 3. skupiny A-divízie majstri Európy z Portugalska v Lisabone zdolali Švédsko aj bez Cristiana Ronalda 3:0 a sú na čele tabuľky spolu s Francúzmi s 10 bodmi. V záverečných dvoch kolách si to práve tieto dva výbery rozdajú o postup na finálový turnaj, Portugalci hostia Francúzov 14. novembra.

Belgičania sú opäť lídri 2. skupiny A-divízie, keď vďaka dvom gólom Romelua Lukakua zvíťazili na Islande 2:1. Na prvom mieste nahradili Angličanov, ktorí doma prehrali s Dánmi 0:1 a klesli na tretie miesto. Vo Wembley videl v 32. minúte červenú kartu obranca Harry Maguire a o chvíľu dostali Dáni po zákroku Kylea Walkera vo vlastnej šestnástke šancu kopať jedenástku. Tú suverénne premenil Christian Eriksen a rozhodol o výhre hostí.

V 1. skupine elitnej úrovne Poliaci doma aj vďaka dvom gólom útočníka Roberta Lewndowského zdolali Bosnu a Hercegovinu jasne 3:0 a sú lídrom tabuľky. Domácim pomohlo rýchle vylúčenie hosťujúceho stopéra Anela Ahmedhodžiča, ktorý v 15. minúte stiahol unikajúceho Lewandowského. V druhom súboji skupiny totiž Taliani doma remizovali s Holandskom 1:1. Taliansko stráca na Poliakov bod, "Oranjes" na lídra dva.

Severné Írsko, ktoré bude súperom Slovenska v novembrovom finále baráže majstrovstiev Európy, prehralo v Nórsku 0:1. V 1. skupine B-divízie je posledné s jediným bodom, vedie Rakúsko po triumfe v Rumunsku 1:0.

Fíni zvíťazili na domácej pôde nad Írskom 1:0. O triumfe účastníka EURO 2020 rozhodol v 67. minúte Fredrik Jensen. V tabuľke 4. skupiny B-divízie figurujú Fíni na druhej priečke s deviatimi bodmi, hostia si pripísali druhú prehru a majú dva body. Írsko prehralo s Fínskom aj v domácom zápase takisto 0:1. Bulharsko podľahlo na vlastnom ihrisku 0:1 Walesu, ktorý je s desiatimi bodmi líder.

V 2. skupine C-divízie remizovalo Gruzínsko pod trénerským vedením Slováka Vladimíra Weissa v Severnom Macedónsku 1:1. Oba tímy majú na konte šesť bodov, Severné Macedónsko okupuje vedúcu pozíciu zásluhou väčšieho počtu strelených gólov. Na triumfe Slovinska v 3. skupine "céčka" v Moldavsku 4:0 sa hetrikom podieľal Haris Vučkič.

(2:0)
Góly: 40. a 52. Lewandowski, 45.+1 Linetty, ČK: 15. Ahmedhodžič (BaH)

(1:2)
Góly: 17. Saevarsson - 9. a 38. Lukaku (druhý z 11 m)

(0:1)
Góly: 57. Calhanoglu, 76. Tufan - 22. Milinkovič-Savič, 49. Mitrovič (z 11 m). ČK: 90.+1 Yilmaz (Turecko)

(0:0)
Góly: 90.+3 Alioski (z 11 m) - 75. Kvaracchelia. ČK: 68. Dimitrievski (S. Macedónsko)